Ceny energií rostou na burze i v maloobchodním měřítku. Řada dodavatelů vydala nové ceníky už v první polovině roku, další se teď přidávají. Nárůst je patrný také u indikativní ceny plynu pro poslední čtvrtletí roku 2018, kterou dnes zveřejnil Energetický regulační úřad. Zkušenosti z praxe přitom v minulosti ukázaly, že právě růst cen přeje podomním prodejcům energií, telefonickému prodeji nebo třeba aukcím. Jde o formy prodeje, které typicky patří mezi nejrizikovější způsoby uzavírání smluv v energetice.

Prodejci využívají jednoduchého lákadla, kterým je přirozená motivace spotřebitelů najít lepší cenu, když jim stávající dodavatel zdražuje. Přechod mezi dodavateli při změnách ceny navíc bývá rychlý. Zákon umožňuje spotřebitelům v takových případech odstoupit od smlouvy o dodávkách energií bez sankcí.

Čtěte také


⚫ Žárovky „zdarma“ se vám mohou značně prodražit

⚫ Klasické předváděčky na ústupu, šmejdi se přesouvají na internet
⚫ Pozor na podomní prodejce energií ⚫ Desatero obrany před „šmejdy“ v energetice

„To, co má spotřebitele chránit, se ale může snadno otočit proti němu samotnému. Řada prodejců spotřebitele tlačí k rychlé změně dodavatele, která nemusí dopadnout podle očekávání. Pokud se na dodávkách energie rozhodnete ušetřit volbou nového dodavatele, postupujte s rozmyslem, dodržujte základní pravidla, která ERÚ ve stručné formě vtělil do svého desatera,“ říká Miroslav Rottner, ředitel Odboru právní ochrany spotřebitele ERÚ, s odkazem na Desatero obrany před šmejdy v energetice.

K problematice oznámení o zvyšování cen nebo změn smluvních podmínek ERÚ vydal 2 výkladová stanoviska letos v dubnu. Dokumenty popisují zejména to, jakým způsobem musí dodavatel svým zákazníkům změny smluvních podmínek, zejména ceny, oznámit. Učinit tak musí nejméně 30 dnů předem, a to dostatečně adresně, individuálně a konkrétně. Spotřebitel pak může nejpozději 10 dní před nabytím účinnosti změn od smlouvy odstoupit. Dodavatel, který by chtěl nové ceny zatajit a neoznámil je podle pravidel, je automaticky potrestán tím, že od smlouvy můžete odstoupit celé tři měsíce poté, kdy změny začnou platit.

Rada ČOI a ERÚ:
Nejlepší cesta, jak skutečně ušetřit za energie, je odmítat tyto podomní nabídky „aukcí“ a nabídek „výběru levnějšího dodavatele energie“. Doporučujeme využít oficiální online kalkulačky cen energií, například na stránkách Energetického regulačního úřadu a následně oslovit přímo konkrétního dodavatele energií vlastní cestou bez zprostředkovatele.