Ministerstvo nově připravilo online kalkulačku, aby si lidé mohli spočítat, zda na příspěvek na bydlení kvůli drahým energiím dosáhnou a případně v jaké výši. Současně s tím je připravená i komunikační kampaň, která má motivovat lidi, aby se nebáli požádat o pomoc.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil novinářům opatření, jak pomoci domácnostem s energetickou chudobou. Obě komory Parlamentu ČR jednoznačně podpořily navýšení příspěvku na bydlení. Dnes ho pobírá zhruba 150 tisíc domácností, dalších 200 tisíc má dle některých výzkumů na příspěvek nárok, ale z různých důvodů nečerpá.


Marian Jurečka je novým ministrem práce a sociálních věcí


Ministr představil také online kalkulačku, která pomůže s orientačním výpočtem a lidé tak mohou zjistit, jestli mohou mít na příspěvek nárok. Další možností je mimořádná okamžitá pomoc. Kalkulačku lze vyplnit anonymně na internetu, s vyplněním formulářů mohou pomoci pracovníci Úřadu práce ČR. Žádost o příspěvek na bydlení lze podat elektronicky. V případě potřeby se lidé mohou obracet i na Call centrum Úřadu práce.

Ministr oznámil, že Energetická chudoba a pomoc českým domácnostem s vysokými náklady za elektřinu a plyn jsou prioritami nové vlády i jeho ministerstva. Společným úspěchem je fakt, že k dnešnímu dni více než 90 % zákazníků odešlo z režimu dodavatele poslední instance na standardní produkt nebo jsou v procesu této změny.

Příspěvek na bydlení se díky rychlému prosazení novely zákona o sociální podpoře navyšuje, navíc součástí zákona je mechanismus, který vládě umožňuje, aby v průběhu roku okamžitě příspěvek navýšila, pokud to bude třeba.



Podle výkonné ředitelky Svazu měst a obcí Radky Vladykové jsou v pohotovosti také samosprávy, které jsou významným komunikačním článkem mezi občany a úřady.
Dodala, že Svaz prostředkovává informace městům a obcím, aby je mohly předat svým občanům a informovali je, aby řešili svou situaci a požádali o příspěvek na bydlení, pokud na něj mají nárok. Rozhodně se nevyplatí odkládat platby a je třeba zabránit tomu, aby lidem byl kvůli nesplaceným fakturám odpojen proud anebo na ně zazvonil exekutor. Podle údajů energetických společností je aktuálně po splatnosti více než 100 tisíc faktur za elektřinu a plyn.

Na možný nápor žadatelů se připravuje Úřad práce ČR, který zřídil infolinku pro občany zasažené energetickou krizí. Úřad je připraven zpracovávat žádosti o příspěvek na bydlení, včetně zvýšené administrace i dalších dávek – tedy doplatku na bydlení. Případně dávek mimořádné okamžité pomoci. Na výpomoc jsou připraveni kolegové z jiných agend či kontaktních pracovišť.

Generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmone informoval, že veškeré informace občané najdou na webových stránkách Úřadu práce ČR, kde jsou k dispozici i videa. V nichž se zájemci dozví, jak správně vyplnit žádost.

Důležité odkazy:

www.mpsv.cz – „pomoc při růstu cen energií“ – kalkulačka, odkaz na vyplnění formuláře, návodné video, jak vyplnit žádost

www.energetickyprispevek.cz – speciální web k tématu včetně odpovědí na časté dotazy

● Webové stránky Úřadu práce ČR – pomoc s růstem cen energií

Telefonní linky:

● 950 180 070 – telefonní linka Úřadu práce ČR k pomoci s energetickou chudobou
● 800 779 900 – call centrum Úřadu práce ČR (bezplatná linka)

Tiskové oddělení MPSV a redakce
Ilustrace: Seniorclub.cz

.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.
Klikněte pro sdílení na vhodnou ikonku níže