„Jak váš život vypadá právě teď? Jste osamělejší, než byste chtěli být? Trávíte s přáteli tolik času, kolik byste si přáli? Trávíte s nimi více či méně času než před deseti lety? Pokud zní odpověď, že méně, je pravděpodobné, že za deset let s nimi budete trávit času ještě míň. A opravdu to tak chcete?“ Píše v úvodu knihy básník a spisovatel Bob Hansson.

Autor dodává: „Jediné, co musíte udělat, abyste se tomu dokázali vyhnout, je přečíst si tuto knihu a provádět doporučená cvičení. Cvičení uvedená v této knize můžou změnit vás každodenní život, a tím i vaši budoucnost. Od té doby, co jsem začal přátelství vědomě upřednostňovat, jsem překvapivě zdvojásobil svůj příjem. Výzkum se možná neplete – i finance jsou ovlivněné našimi vztahy.



Jsme díky přátelům šťastnější?

Ve studii „Velmi šťastní lidé“ z roku 2002 přední představitel pozitivní psychologie Martin Seligman vyzpovídal 200 studentů a zjistil, že ti nejšťastnější z nich spojuje jedna věc: všichni mají uspokojivé mezilidské vztahy. Navíc trávili celkově více času s jinými lidmi. Tedy že i přátelé našich přátel mají na náš život překvapivě podstatný vliv.

Zlepšuje nám přátelství zdraví?

V rozsáhlé harvardské studii vývoje dospělých sledovali vědci stovky mužů žijících v oblasti amerického Bostonu. Studie probíhá od třicátých let 20.století až dodnes a je jednou z nejdéle prováděných studií vůbec.

Ze všech shromážděných údajů /skeny mozku, krevní testy, dotazníky a rozhovory s muži a jejich příbuznými/ vědci zjistili, že dobré vztahy zřejmě ovlivňují naše tělesné zdraví více než bohatství, hladina cholesterolu, práce a postavení. Ti, kteří se jako padesátníci cítili ohledně vztahů nejspokojenější, pak zároveň patřili mezi nejzdravější osmdesátníky.

Co by se stalo, kdybychom doopravdy přijali to, co mnozí z nás již dlouho cítí a co nyní potvrdily výzkumy? Že dobré vztahy nás činí šťastnějšími i zdravějšími? Přátelství si tak zaslouží, aby mu byla přikládána větší důležitost jak ve společnosti, tak ve zdravotnictví i v každodenním životě.


Mohlo by vás zajímat
Veselý, uvolněný a respektující vztah k vnoučatům. Nová role: babička
Zvířata nejsou bez citu. Co víme o zvířecích emocích


Jak získat nové přátele?

Co posiluje přátelství? Jak vznikají kontakty? Cítíte se osamělí? To a mnohem víc se dozvíte z této velmi zajímavé knihy, kterou vám tímto rádi doporučujeme.

Frida Bern Andersson je švédská KBT terapeutka specializovaná na pocity osamělosti u single osob.

Daniel Ek, rovněž švédský psycholog, je zakladatelem tzv. Laboratoře přátelství, iniciativy snažící se o aktivaci přátelských vztahů, a aplikace 21k, která k tomu nabízí užitečné nástroje.

Pӓr Flodin je švédský psycholog a badatel v oblasti duševního zdraví národa.

Vydalo nakladatelství Portál a knihu můžete objednat z pohodlí domova zde

 
 
 
Jana Kunová, editorka