Rady a nápady které se osvědčily našim čtenářkám a čtenářům. Jestli i Vy máte nějaký vyzkoušený nápad nebo radu, které usnadňují život, šetří peníze a čas, pochlubte se. Naše e-mailová adresa: |
.
.
▪ ROZMRAZENÍ CHLADNIČKY URYCHLÍME
když do vypnuté chladničky vložíme nádobu s horkou vodou a zavřeme dveře. Po vychladnutí vodu v nádobě vyměníme, opakujeme dle potřeby.
▪ JAK SE ZBAVIT ZÁPACHU V CHLADNIČCE.
Chladnička je místo, ve kterém se skladují různé potraviny, které po sobě nezřídka zanechávají nepříjemné a dlouhodobě přetrvávající pachy. Takovými potravinami jsou zejména ryby, různé česnekem hojně kořeněné uzeniny a podobně. Abyste pachům předcházeli, je dobré takové potraviny skladovat v dobře zavřených sáčcích, nebo sklenicích. Když už však lednička páchne, existuje několik dostupných způsobů, jak tyto pachy zmírnit, nebo dokonce odstranit. Můžete umístit do prostoru chladničky několik rozpůlených citronů. Stejně dobře působí i nádobka s octem uvnitř chladničky. Také pomůže mletá káva v mističce. A pro dlouhodobý účinek rozdrťte dřevěné uhlí, vložte do plátěného pytlíku, který v ledničce pověsíte.
BEZ CHLADNIČKY VYCHLADÍME NÁPOJE
když láhev zasypeme ve kbelíku pískem, nasypeme navrch půl kg soli a přelijeme párkrát studenou vodou. Asi za půl hodinky můžeme konzumovat vychlazený nápoj.
PACH CIBULE A ČESNEKU:
▪ z úst odstraníme tím, že ji zapijeme douškem mléka nebo rozžvýkáme několik listů zelené petržele
▪ z rukou jej odstraní petrželová nať, kterou několikrát v dlani promneme. Stejně pomůže plátek syrového celeru. Také můžeme opláchnout v octové vodě.
▪ z nože odstraníme, když jím projedeme syrovou mrkví nebo ho potřeme trochou navlhčené soli.
▪ z pánve zmizí, jestliže v ní povaříme trochu octové vody, opláchneme a do sucha vytřeme.
▪ HORKÉ POKLIČKY UŽ VÁS NESPÁLÍ
Způsob jak eliminovat potřebu utěrek na horké poklice a nespálit si od pokličky ruce, je snadný. Pomůže použitá korková zátka, kterou vsunete do rukojeti vaší pokličky a poté budete pokličku zdvihat uchopením zasunuté zátky.
▪ ŠKRÁBANCE NA SKLÍČKU HODINEK
nám pomůže odstranit zubní pasta. Pastu roztírejte jemným hadříkem po povrchu poškrábaného sklíčka. Zubní pasta také dobře leští korodující povrch některých kovů, včetně černajícího stříbra.
▪ OKNA A ZRCADLA SNADNO VYLEŠTÍME.
Nejprve je otřeme čerstvě rozpůleným bramborem a potom opláchneme teplou vodou a otřeme novinovým papírem
▪ ZAŠLÁ ZRCADLA
pomůže oživit obyčejná křída
▪ CHROMOVANÉ PŘEDMĚTY MŮŽEME VYLEŠTIT
flanelovým hadrem a trochou mouky.
▪ VYZRAJTE NAD TRUCUJÍCÍM ZIPEM
Zadrhává se vám zip? Vyzkoušejte ho navoskovat kouskem svíčky, nebo přetřít mýdlem. Ve většině případů se zip umoudří a začne znovu plnit svůj účel.
VRZAJÍCÍ PANTY VÁS UŽ NEROZZLOBÍ
když je namažete svíčkou.
VODNÍ KÁMEN VAŠÍ PRAČCE NESVĚDČÍ
Děsí vás hrůzostrašně vypadající díly napadené vodním kamenem v jinak dobře udržované pračce, které na vás útočí z televizní reklamy? A nechcete platit za drahý propagovaný přípravek k ochraně těchto dílů? Nezoufejte. Stačí, když do každého praní nasypete přímo na prádlo podle místní tvrdosti vody, 1-2 vrchovaté polévkové lžíce sody na praní, kterou koupíte za zlomek ceny propagovaného výrobku v každé lepší drogerii.
ŠUPLÍKY PRAČKY PRACÍ PRÁŠEK UŽ NEUCPE
Stejnou cestou jako sodu na praní se vyplatí sypat do pračky přímo na prádlo i prášek na praní. Zamezíte ucpávání kanálků pračky špatně rozpouštěným práškem v násypném šuplíku studenou vodou.
BARVY TMAVÉHO PRÁDLA OŽIVÍME PŘI PRANÍ,
když do posledního máchání v pračce použijeme místo aviváže ocet.
ZAŽRANOU MASTNOU ŠPÍNU NA LÍMCI KOŠIL ODSTRANÍME
tak, že před praním potřeme zasažené místo šampónem na vlasy a chvilku třeme.
SKVRNY POTU A TUKU ODSTRAŇUJE
poměrně snadno a rychle kapalný éter
OBRAZY – OLEJOMALBY VYČISTÍME SNADNO
rozkrojenou cibulí. Opatrně otíráme, nesmíme příliš tlačit na plátno, abychom ho nepoškodili
OCET NA VODNÍ KÁMEN
Usazený vodní kámen na spirálách rychlovarných konvic, nebo překapávačích kávy odstraníte roztokem octa a vody v poměru 50:50. Tímto roztokem zakryjte spirálu, nechte projít varem a vyčkejte na vychladnutí. Vypláchněte dle potřeby, až do odstranění zápachu octa.
NA VODNÍ KÁMEN TAKÉ S KYSELINOU CITRÓNOVOU
Kyselina citrónová je pro odstraňování vodního kamene lepší než ocet, protože nezanechává zápach. Stačí vysypat obsah jednoho sáčku do rychlovarné konvice a doplnit vodu naplno. Nechat projít varem a 10min působit. Pak opláchnout teplou vodou. Zmizí nejen 99% vodního kamene, ale dokonce i okolní rez.
VODNÍ KÁMEN NEMÁ RÁD SILIKONOVÉ LUBRIKANTY
Pokud vás trápí vodní kámen na ventilu splachovače WC, pečlivě a šetrně jej odstraňte a po vysušení ventil namažte silikonovým lubrikantem. Časté protékání vody se stane na dlouho minulostí.
NA PLÍSEŇ MODROU SKALICÍ
Plísně na zdech se můžeme zbavit tak, že ji kartáčem odstraníme a potom místo ošetříme roztokem vody a modré skalice. Ředíme 1:10. (na 1 litr vlažné vody přidáme 10 dkg modré skalice). Tímto roztokem zeď natřeme a nátěr opakujeme o den později ještě jednou. Po dokonalém vysušení lze zeď dále upravovat a malovat
USAZENINY KÁVY, ČAJE
se dají odstranit tak, že do hrnků, nebo konvic nalijeme horkou vodu s kypřícím práškem do pečiva. Necháme odstát asi 3 hodiny a vypláchneme.
ZAPRANÉ ZÁCLONY
bělíme tak, že je před praním namočíte do roztoku slané vody
ZTVRDLÉ KOŽENÉ PŘEDMĚTY
jako kabelky, čepice, rukavice nebo bundy změknou, když je ošetříme indulonou, lněným nebo ricinovým olejem
VYTLAČENÉ PROHLUBNĚ V KOBERCI PO NÁBYTKU ODSTRANÍME
použitím kostky ledu. Kostku ledu položíme na poškozené místo, led necháme roztát a vodu vyschnout,
ROZTŘEPENÉ TKANIČKY
můžeme bez problémů navlékat do dírek u bot poté, když jejich roztřepené konce namočíme do roztaveného vosku a necháme vychladnout. Pokud nechceme tavit vosk a máme po ruce lak, nebo nátěrovou barvu, namočíme do nich roztřepené konce tkaniček a necháme tkaničky vyschnout.
NA ZAMAŠTĚNOU TROUBU SOLÍ
zamaštěnou troubu můžete snadněji vyčistit tak, že do ní nasypete sůl a žárem ji necháte zhnědnout. Mastnotu vymetete a poté troubu vytřete vlhkou utěrkou.
ZÁNĚTY A BOLESTI POHYBOVÉHO ÚSTROJÍ
zmírníme, když bolestivá místa budeme mazat Francovkou, do níž rozpustíme 20 tablet Acylpyrinu a tři větší listy čerstvé Aloe, které jsme nařezali na malé kostičky. Necháme před použitím alespoň týden ve stínu louhovat.
KUŘÍ OKA
se můžeme zbavit tak, že na kolečka nakrájenou cibuli nejdříve na 24 hodin naložíme do octa a potom tuto přes noc přiložíme na kuří oko a zavážeme. Poté kuří oko změkne a dá se dobře odstranit.
PLÍSEŇ NA NOHOU PŘEMŮŽETE
koupelí šalvěje a levandule. Lázeň připravíte tak, že do 2 litrů vroucí vody přidáte hrst šalvěje a půl hrsti levandule. Necháme půl hodinky vylouhovat a poté ponoříme napadené nohy. To opakujeme 2x týdně dokud plíseň nezmizí.
PO STARU NA KOMÁRY
Pokud vám vadí chemické prostředky, které vás mají ochránit před bodavým hmyzem, zejména komáry, zkuste na ně staré osvědčené recepty. Rozvěsit nať následujících bylin kolem oken, nebo poblíž postele znamená: komáři nepřibližujte se.
vůně libečku lékařského (Levisticum officinale) intenzivně odpuzuje hmyz včetně komárů.
Podobné zapůsobí i svazečky šalvěje.
Komárům vyloženě vadí citronová tráva (Cymbopogon citratus).
PO STARU NA KLÍŠŤATA
Staré rady doporučují jako prevenci proti klíšťatům pravidelnou dávku česneku, piva či vitaminu B. Někdo doporučuje pravidelné užívání thiaminu, někdo bere B-komplex. Thiamin se v těle neukládá, přebytky se vyloučí močí nebo kůží při pocení, takže je tato metodu bezpečná. Podmínkou ovšem je, že se člověk musí alespoň trošičku potit, aby klíšťata nepříjemný pach vůbec ucítila a nepřisála se.
Domácí repelent
Pokud se chcete ubránit klíšťatům na procházkách lesem, parku nebo jen tak poleháváte v trávě u vody, můžete se ochránit. Nemusíte utrácet peníze za drahé repelenty. Odpuzovač na klíšťata si snadno sami vyrobíte.
Potřebujete 2 hrsti rozmarýnu, 2 lžíce bílého vinného octa a 1 litr vody.
Postup:
Vodu přivedeme k varu a odstavíme. Nasypeme rozmarýn a necháme odstát až do vychladnutí. Poté scedíme a přidáme 2 lžíce vinného octa.
Hotový repelent přelijeme do rozprašovače a používáme před vycházkou do přírody buď přímo na pokožku, nebo na oděv. Nepoužitý skladujeme v ledničce.
ZÁPACH Z BOT ODSTRANÍME
kouskem křídy, kterou necháme v páchnoucích botách přes noc.
PÁCHNOUCÍ DŘEVĚNÁ PRKÉNKA NA KRÁJENÍ
vydrhnete solí smíchanou s octem. Zabráníte nejen nežádoucím pachům, ale také důkladně prkénko dezinfikujete.
ČERVOTOČE VYŽENETE DO ŽALUDŮ
Pokud se vám v nábytku, podlaze či ve stěnách zabydlel červotoč, je dobré zhasnout a okolo rozložit několik hrstí žaludů. Červotoči milují jejich vůni, a tak se do nich s radostí nastěhují. Žaludy po několika dnech spalte.
TVRDNUTÍ SOLI V SOLNIČCE ZABRÁNÍTE,
když spolu se solí nasypete do solničky pár zrnek syrové rýže
MOLY Z ŠATNÍ SKŘÍNĚ ODPUDÍTE
svazečkem levandule, který zavěsíte do skříně. Pokud nemáte levanduli, položte do skříně několik kosmetických voňavých mýdel. V obou případech nejenže zachráníte vaše oděvy od hladových molů, ale také oděvy příjemně provoníte. Moli také nesnášejí tabák, pačuli, komonici, rozmarýnové listí, tymián, šalvěj a pelyněk.
MOUČNÉ MOLY Z MOUKY VYPUDÍTE
několika bobkovými listy, které rozložíte ve skladovacím prostoru poblíž sáčků mouky. Podobně funguje také skořice, hřebíček nebo levandule.
BOJUJEME S VLHKOSTÍ
Do vlhkých místností umístíme mísy se solí. Navlhlou sůl často vyměňujeme. Před opětovným použitím ji sušíme na pekáči buď při nízké teplotě v troubě, nebo na sluníčku.
LAHVE A VÁZY S ÚZKÝM HRDLEM MŮŽEME VYČISTIT
tak, že do nich nasypeme písek na nádobí a nadrobno trhaný mokrý novinový papír, zalijeme vodou a třepeme, dokud stěny nezůstanou čisté.
DŘEVĚNÉ UHLÍ PROTI HNILOBĚ KVĚTIN VE VODĚ
Pro zamezení uhnívání stonků řezaných květin ve váze, nebo při zakořeňování rostlin ve vodě, vložíme do vázy kousek dřevěného uhlí.
HYPERMANGAN NA ZAKOŘEŇOVÁNÍ ROSTLIN
3 zrníčka hypermanganu ve vodě zamezí zahnívání zakořeňovaných rostlin
ABY DŘEVĚNÉ LIŠTY NEPRASKLY
když do nich zatloukáte hřebíky, nejprve otupte hrot hřebíku ťuknutím kladívka na něj. Ostré hroty hřebíků při zatloukání dřevo rozevírají, zatímco ty tupé hřebíky před sebou dřevo tlačí a tak je větší naděje, že dřevo nepraskne.
HŘEBÍKY SE SNADNĚJI ZATLOUKAJÍ,
když je před použitím namočíte do tekutého mýdla.
ABYSTE SE PŘI ZATLOUKÁNÍ HŘEBÍKŮ NEPORANILI,
ustřihněte si proužek lepenky asi 10 cm dlouhý, hřebík napíchněte k jednomu konci a trochu protáhněte, tak aby držel, druhým koncem proužku při zatloukání napíchnutý hřebík přidržujte. Po zatlučení lepenku odtrhnete.
ŠROUBY SNADNO DO HMOŽDINEK
zašroubujete, když je napřed namažete indulonou, nebo obdobným krémem. Vazelína také pomůže.
POUŽÍVÁME JEDLOU SODU
Soda je součástí kypřícího prášku do pečiva, její použití v domácnosti je široké.
◾ Odstraňuje pachy např. v lednici, v odpadkovém koši, stačí nasypat na talířek.
Podobně odstraní i pachy z obuvi, sypeme přímo do bot.
◾ Hodí se jako kašička při čištění sporáků, pečících i mikrovlnných trub, sklokeramických desek, grilů – kašičku ze sody naneseme a necháme působit 20 minut, potom setřeme vlhkým hadříkem a vyleštíme.
◾ Mastné nádobí soda skvěle odmastí, dobře funguje i jako prášek/písek/ na smaltované nádobí.
◾ Pokud chceme uchovat barvu při vaření zeleniny, stačí k ní přidat lžičku sody.
◾ Vyčistí odpad v dřezu – sodu nasypte do odpadu, zalijte horkou vodou a nechte působit přes noc. Sody použijte asi půl hrnku.
◾ Podobně vyčistí myčku na nádobí, když dáme hrnek sody a nastavíme program na oplach. Obdobné u pračky.
◾ Sodou lze eliminovat i pach psa, když sodu nasypeme na srst a použijeme ji jako suchý šampon.
◾ Hodí se k hašení malých požárů.
Použití v autě – odstraní pachy popelníků, vyčistí kontakty akumulátorů.