Hladina protilátek po očkování proti nemoci Covid 19 zejména u starší populace s odstupem času klesá. Předběžné výsledky testování Společnosti Podané ruce naznačují, že přeočkování 3. a další dávkou bude v brzké době potřeba. Kontrola imunitní odpovědi bude pokračovat, zaměří se na seniory.
Ukázaly to souhrnné výsledky screeningového testování protilátek po očkování. Celkově bylo na přelomu dubna a května 2021 otestováno 253 osob na protilátky proti COVID-19 (177 žen a 76 mužů ve věku 16 až 83 let), které byly očkovány vakcínami Moderna (26) a Pfizer (227) v intervalu 14 až 132 dní po druhé dávce.
Hlavním zjištěním je, že protilátky si po očkování vytvořilo 92,9 % osob. Bez protilátkové odpovědi bylo 7,1 % osob, u seniorů je však podíl těch bez protilátkové odpovědi vyšší. Kvalitativní i semi-kvantitativní výsledky naznačují, že protilátková odpověď s časem klesá, přičemž výsledky obou vakcín jsou srovnatelné.
Pozitivní výsledek na protilátky proti Spike proteinu po druhé dávce:
• v prvním měsíci po druhé dávce 93,9 % testovaných
• ve čtvrtém měsíci po druhé dávce 78,3 % testovaných
Z 50 testovaných osob ve věku 65-83 let ve čtvrtém měsíci po očkování klesla odpověď pod předpokládanou hranici pozitivity u 14,3 % testovaných.
Společnost Podané ruce o.p.s. proto bude ve spolupráci s městem Brnem a Diecézní charitou Brno v testování protilátek po očkování pokračovat, a to především mezi seniory. Současně s tím bude zjišťována i tvorba tzv. buněčné imunity z důvodu konfirmace.
Cílem pravidelného testování protilátek je:
• zabránit opětovnému šíření nákazy v domovech pro seniory
• ochránit rizikové skupiny (chronicky nemocní, senioři).
• vyvolat diskusi o nutnosti třetí dávky pro ohrožené jedince
Výsledky ukazují, že podstatná část očkovaných bude v řádu měsíců pravděpodobně potřebovat revakcinaci, zejména lidé staršího věku. A také, že vyšetřování protilátek kvalitními testy je v praxi vhodnou metodou pro kontrolu imunity na individuální i kolektivní úrovni. Bude tak nezbytným nástrojem pro kontrolu epidemie COVID-19 v následujících měsících a letech.
Jindřich Vobořil, ředitel Společnosti Podané ruce uvádí: „Od stejného jihokorejského výrobce antigenních testů, se kterými od loňského září testujeme za pomoci přístrojového vyhodnocení, jsme zakoupili i testy na tzv. virus neutralizační protilátky, tedy protilátky zaměřené na imunitní odpověď po očkování. Jako provozovatelé sociálních služeb vnímáme potřebu na nic nečekat a raději jednat preventivně. Přeočkování chceme nabídnout i široké veřejnosti.”
K výsledkům testování Vobořil dodává: “Také různé zahraniční studie ukazují, že protilátky mohou po očkování rychle klesat obzvlášť u lidí, kteří toto onemocnění ještě neprodělali a jsou staršího věku. Nejstarším věkovým skupinám v ČR byla druhá dávka podávána většinou v průběhu ledna, či února, u některých i v prosinci. „
A dodává: „Naše testování však ukazuje, že v květnu již měla dané protilátky po očkování pod hladinou, která je výrobcem udávána za pozitivní, významná skupina v této kategorii. Můžeme tedy předpokládat, že u této skupiny bude hladina protilátek dále klesat a proto je nutné mít nachystaný preventivní scénář.”
Oldřich Haičman, ředitel Diecézní charity Brno, doplňuje:
„Pro Diecézní charitu Brno je péče o seniory, zvláště v domácím prostředí, nejrozšířenější činností. Proto podporujeme veškeré snahy o zajištění jejich bezpečnosti a preventivního přístupu. Očekáváme totiž, že než bude proočkována celá populace, mohou návštěvy příbuzných nejen v pobytových službách, ale také v domácnosti seniorů, nákazu přenášet. Zjišťováním protilátek a následným přeočkováním můžeme šíření pandemie zastavit.”
Čtěte také
● Odborníci nabízejí brožuru cviků po prodělaném COVID-19
MUDr. Jiří Dolák, odborný ředitel Společnosti Podané ruce o.p.s. a šéf lékař společnosti
vysvětluje další strategii: „Na co se nyní budeme zaměřovat, je detailní průběžné
sledování vývoje hladiny protilátek, a to zejména u seniorů, tedy nejzranitelnější skupiny
obyvatel. Výsledky budeme průběžně zveřejňovat.”
Jiří Dolák doplňuje: “Souběžně se samotnými protilátkami budeme testovat i tzv. buněčnou
imunitu. Je to jiná část imunity, která se podílí na ochraně proti infekci a u COVID-19 hraje významnou roli. Imunitní odpověď po očkování je rozhodující pro ochranu před infekcí, pokud se očkovaný setká s přirozeně kolujícím virem v populaci. Poskytneme tak lidem průběžně informaci, zda by se měli nebo neměli přeočkovat.”
Informace o testování provedeném Společností Podané ruce:
Testování protilátek po očkování (nAb) v Brně probíhalo od 30. dubna až 2. května 2021
na brněnském výstavišti v rámci provozu prvního českého veřejného COVID-19 test pointu
Společnosti Podané ruce. Ten funguje od 11. listopadu 2020 ve spolupráci se Statutárním
městem Brnem.
Zájemci si před testováním rezervovali preferovaný čas přes zveřejněný rezervační
systém, podle nějž dorazili na odběrné místo. Po ověření a sběru anamnestických údajů
jim byl odebrán vzorek krve na protilátky. Výsledek testů lidé obdrželi do 30 min. formou
SMS.