Zvýšený důchod o 300 korun nad rámec každoročního zákonného navýšení by mohlo dostat téměř 2,9 miliony důchodců. V průměru by díky tomu měl průměrný důchod vyšplhat na zhruba 16 195 korun, což odpovídá přibližně 42,5 % průměrné mzdy.

Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) v této podobě podpořili poslanci v prvním čtení. Valorizaci důchodů bude po Sněmovně projednávat i Senát. Pokud ho schválí, prezident republiky by mohl potvrdit rozhodnutí obou komor svým podpisem do konce září tohoto roku.

V případě schválení navrhovaného navýšení o 300 korun by důchody vzrostly meziročně v průměru o 4,9 %. Dostaly by se tak na 42,6 % průměrné mzdy. Pro srovnání: v roce 2017 byl průměrný starobní důchod 11 826 korun, což bylo jen 39,2 % průměrné mzdy.


Čtěte také

Spravedlivé důchody chce většina lidí, ukázal průzkum

Důchodová reforma míří z Ministerstva práce na vládu


„Musíme se vrátit k důstojnějšímu poměru mezi důchody a mzdami. Senioři nemohou přežívat na hranici chudoby. Nemůžeme dopustit, aby lidé, kteří celý život poctivě pracovali, museli v důchodu živořit a žádat o sociální dávky, protože jim důchod nestačí na pokrytí základních potřeb,“ apeluje ministryně Jana Maláčová.

„Koncepčně by měla spravedlivé důchody řešit reforma, kterou MPSV vypracovalo, a o níž by měla v následujících týdnech jednat Poslanecká sněmovna,“ zdůraznila ministryně.

Zvýšení důchodů o mimořádných 300 korun by znamenalo růst nákladů o 10,6 miliardy korun, přičemž celkové výdaje na důchody by v roce 2022 dosáhly 555,9 miliard korun. V současné době je v ČR 2,38 mil. starobních důchodců včetně těch, co šli do penze předčasně. Společně s invalidními a pozůstalostními se pak vyplácí celkem 2,86 milionu důchodů.

Autor: TZ MPSV a redakce