Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu budou v nadcházejících teplých dnech klíšťata velmi aktivní. Na stupnici od jedné do desíti hodnotí aktivitu klíšťat osmičkou, tedy jako velké riziko zejména kvůli nemocím, které přenášejí. Nebezpeční parazité dokonce migrují i do hor, do nadmořských výšek, které pro ně dřív byly tabu.
Laboratoř Protean varuje, že infikované je zhruba každé čtvrté klíště. Nejčastěji přenáší lymeskou boreliózu, babezii a klíšťovou encefalitidu.
Encefalitida, která má dvě fáze, může způsobit těžkou obrnu. Zpočátku je podobná chřipce, ale pak nastoupí poněkud razantněji. Doprovází ji zvracení, vysoké horečky, křeče a obrna. Druhou chorobou způsobenou klíšťaty je borelióza. Není tak zákeřná, může ale způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Na rozdíl od encefalitidy se borelióza dá léčit antibiotiky.
Výskyt ohnisek klíšťové encefalitidy zobrazuje satelitní mapa, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Barevnost označuje stupeň rizika v daném místě. Nejnižšího stupeň je vyznačen zelenou, přes žlutou a oranžovou, až po nejnebezpečnější červené a fialové oblasti.
Lékaři doporučují používat při pobytu v přírodě repelent. Lidé by také neměli vůbec vstupovat volně do smíšených a listnatých lesů, pohybovat by se tam měli pouze po cestách. Také by si neměli sedat a lehat v porostech. Nebezpečí se v tomto případě může nejčastěji skrývat v křovinách a bylinném porostu zejména na okrajích lesů, potoků a řek a v listnatém mlází. Pozor také na městské parky a sady. Nejkritičtější výskyt klíšťat v přírodě nastává v období července a srpna.
Každopádně je vhodné pro pobyt v přírodě zvolit světlé oblečení. Dlouhé nohavice a rukávy. Obnažené části těla je třeba ošetřit vhodným repelentem. Jeden takový si můžete sami vyrobit, postup je popsán na konci článku
Při všech stupních aktivity klíšťat vydávaných Českým hydrometeorologickým ústavem platí pro prevenci nakažení těmito zákeřnými chorobami pravidlo pravidelných prohlídek těla. Zda se klíště na těle neusadilo, by se mělo důkladně kontrolovat nejen po každém návratu z přírody, ale také ráno i večer následujícího dne.
Pokud nebezpečného přisátého parazita objevíte čím dřív ho vytáhnete, tím víc snižujete riziko nákazy. Při odstraňování parazita je důležité uchopit ho pevně za hlavičku tak, aby už do rány nemohl vypouštět nasátý obsah. Klíště nejdříve zakápneme desinfekcí (nebude klást takový odpor při vytáčení) a potom ho opatrně kývavými pohyby uvolníme – pinzetou, verzatilkou, elektrikářskou svorkou – „krokodýlkem“ nebo speciálními kleštičkami.
V případě jakéhokoliv podezření, zejména když okolí napadeného místa zrudne a oteče, je nutné okamžitě navštívit lékaře. Krevní rozbor případnou infekci odhalí a včasné nasazení antibiotik může pomoci.
Pokud se chcete ubránit klíšťatům na procházkách lesem, parku nebo jen tak poleháváte v trávě u vody, můžete se ochránit. Nemusíte utrácet peníze za drahé repelenty. Odpuzovač na klíšťata si snadno sami vyrobíte.
Potřebujete 2 hrsti rozmarýnu, 2 lžíce bílého vinného octa a 1 litr vody.
Postup:
Vodu přivedeme k varu a odstavíme. Nasypeme rozmarýn a necháme odstát až do vychladnutí. Poté scedíme a přidáme 2 lžíce vinného octa.
Hotový repelent přelijeme do rozprašovače a používáme před vycházkou do přírody buď přímo na pokožku, nebo na oděv. Nepoužitý skladujeme v ledničce.
Čtěte také
● Očkování proti klíšťové encefalitidě je nejvhodnější v zimě
● Invazivní meningokoková meningitida může zabít do 24 hodin
Očkování proti pneumokoku může zachránit každého čtvrtého nakaženého seniora
.
Klikněte pro sdílení na vhodnou ikonku níže