Jiří Kučera se narodil 27. června 1914 v Roudnici nad Labem v rodině řídícího učitele. V roce 1935 získal pilotní diplom pro řízení sportovních a turistických letadel. V letech 1935-1937 se přihlásil do Školy leteckého dorostu ve Vojenském leteckém učilišti v Prostějově a po pokračovacím stíhacím výcviku byl v hodnosti četaře přidělen k 50. stíhací letce. Jiří Kučera se nikdy nesmířil s událostmi po Mnichovské dohodě a jako jeden z prvních přešel ilegálně do Polska. Později jeho cesta vedla do Francie a na Britské ostrovy. Tam se stal příslušníkem 313. Československé stíhací perutě v britské hodnosti Flying Officer. Za druhé světové války sestřelil 5 německých bombardérů.
Slavnostním odhalením pamětní desky si obyvatelé Roudnice nad Labem svého významného rodáka připomněli. Mezi desítkami obyvatel, které veřejnému aktu přihlíželi, nechyběla ani dcera hrdinného pilota Alena Hejnová. „Táta byl rovnej chlap a skvělej táta, bohužel umřel moc brzo…,“ posteskla si a přiznala, že ji pocta jejímu tátovi velmi těší. Zároveň dodala, že je třeba si připomínat, že svoboda není zadarmo.
Její slova potvrdil i starosta města Roudnice nad Labem, Ing. František Padělek: „Jsem ve funkci starosty teprve rok a odhalení pamětní desky považuji za nezbytný krok. Víte, lidé by si měli připomínat, kolik lidí obětovalo svůj život za naši svobodu. Měli by si také uvědomit, že svoboda je velmi křehká. I proto je nezbytné zodpovědně řešit, koho zvolíme do čela obce, kraje nebo státu. Už nikdy by se neměla vrátit doba, kdy by se lidé naší země museli bát o životy svých blízkých nebo sebe samotných. Lidstvo má bohužel krátkou paměť, a proto jsem přesvědčen, že je historii třeba připomínat. To, čím náš národ prošel, ale také odvahu našich občanů, vzdávat poctu těm, kteří o naši zemi bojovali. A mladší generace by se měla o tom učit.“
Pamětní deska se nachází přímo na domě č. 307, ve kterém bývalý pilot Jiří Kučera žil. Během slavnostní akce nad hlavami shromážděných dvakrát prolétly armádní letouny L-159 ALCA. Slavnostního aktu se zúčastnila i skautská a sokolská čestná stráž, zástupci Policie ČR, Severočeského leteckého archivu a klubu RETRO. Do příprav se aktivně zapojil Klub vojenské historie, v čele s panem Karlem Matějovským. Poděkování patří i Miroslavu Syrovému, který přivezl Jeep Willys – vozidlo z období druhé světové války.
Starosta města Roudnice nad Labem má coby bývalý pilot a později velitel Vzdušných sil Armády České republiky v hodnosti generálporučíka k historii opravdu blízko. I to je jedním z důvodů, proč chce lidem připomínat křehkost svobody. V minulosti dokonce zastával funkci náměstka ministra obrany a následně ředitele Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany.
Do komunální politiky vstoupil ing. František Padělek v roce 2014 jako místostarosta města Roudnice nad Labem. V tomto volebním období poprvé zastává funkci starosty města, kdy úspěšně uplatňuje zkušenosti získané v předchozích funkcích a promítá je do praktického života. „Nastávající období si bude vyžadovat silné osobnosti. Proto jsem se rozhodl kandidovat jako nezávislý kandidát a volební lídr politické strany ZaRegion. Jsem přesvědčen, že spolu s lidmi, kteří jdou se mnou do krajských voleb, dokážeme překonat problémy, se kterými se náš kraj potýká – a díky koronavirové pandemii se ještě nějaký čas potýkat bude. Přesto, nebo možná právě proto, věřím, že dokážeme měnit náš kraj ve prospěch života jeho občanů. Myslím totiž, že krajská politika je především služba našim městům, obcím a jeho občanům. Rozhodně ne způsob obživy!“
Foto: Starosta Roudnice n/Labem František Padělek a dcera pilota Jiřího Kučery při odhalení pamětní desky