Příběh je skutečnou událostí dánské rodiny, která se rozhodla odejít z civilizace bydlet do švédských lesů a žít v souladu s přírodou. Odhlásili děti ze školy, podali výpověď v zaměstnání. Nedokázali už žít v konzumní společnosti, která je nutila jen chodit do práce, platit složenky, kupovat zbytečnosti a být si cizí.
Prodali dům, vybavení, zbavili se veškerého majetku a jen s věcmi, co se vešly do auta, odjeli do chaty v lese, kterou si pronajali od majitele pozemku. Zde se rozhodli postavit si srub a usídlit se v přírodě bez energií a technických vymožeností. Uvažovali o tom již pár let a nakonec se všichni, 4 děti nevyjímaje, rozhodli pro toto radikální řešení.
Tušili, že to nebude vůbec jednoduché, ale úplně si tuto změnu představit nedovedli. Ocitli se zde v létě, kdy bylo příjemné toulat se lesem, koupat se v jezeře a věnovat se dalším činnostem jako je štípání dříví, kácení stromů, rybaření. Otec začal s pomocí místních podobně smýšlejících kamarádů stavět srub.
Rodina se najednou cítila blízko sebe, děti se nezavíraly do pokojů se svými mobily a notebooky, byli mnohem šťastnější a spokojenější a propojení mezi sebou. Ale léto uteklo velmi rychle, začínal podzim a srub stále nebyl ještě dokončen. Chata byla pro tak velkou rodinu velmi malá. Pomalu začaly problémy. Matka nestíhala vše zvládat, děti, vaření, praní, uklízení, pěstování zeleniny na záhonech, i když jí děti pomáhaly. Nakonec je zima zastihla nepřipravené.
Čtěte také
● Žena v polární noci. Rodačka z Karlových Varů rok na Špicberkách
Začaly hádky mezi dětmi, rodiči. Nikdo neměl v malé chatě soukromí, přišly silné mrazy. Každý měl jiné plány do budoucna. Majitel pozemku jim nabídl pronájem domku v obci. Nakonec po mnoha hádkách se rozhodli do domku přestěhovat. Zprvu se cítili jako v Jiříkově vidění, opět měli proud, teplou vodu, připojení na internet. Ale brzy pocítili, že jim chybí to pravé, svoboda, soužití s přírodou, vše co zažívali v lese.
Dokáže se rodina vrátit do přírody, je civilizovaný člověk něčeho takového ještě schopen?
Autorka knihy Andrea Hejlskov je dánská psycholožka, vyučovala psychologii na universitě, pracovala jako dětská psycholožka, ale pak se s manželem rozhodla k radikálnímu kroku popsanému v knize. Své zkušenosti vylíčila v blogu, který později vyšel knižně.
Knihu vydalo Nakladatelství Portál a vřele ji doporučuji i jako vhodný vánoční dárek. Objednat můžete zde nebo u vašich knihkupců.